
W dniach 29-30 października 2024 roku, 50-cio osobowa grupa seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków z Wrocławia, udała się na długo wyczekiwany dwudniowy wyjazd do stolicy Czech – Pragi, w ramach realizacji zadania publicznego pn. Swoje już znamy – obce chętnie poznamy – odkrywanie podobieństw i różnic międzykulturowych Polski i Czech. Zadanie to dofinansowano ze środków budżetowych Samorządu Dolnośląskiego.
O godzinie 5:40 – zebraliśmy się we wcześniej umówionym miejscu by wyjechać jak najwcześniej i najszybciej dotrzeć do Pragi. Czekał już na nas piękny, piętrowy autobus wraz z przewodnikiem. Po dokonaniu wszystkich formalności organizacyjnych punktualnie o godzinie 6:00 wyruszyliśmy w drogę. Mimo wczesnej pory przewodnik umilał nam oczekiwanie na świt, przekazując ciekawe wiadomości o mijanych miejscowościach.
Po przyjeździe do Pragi korzystając z pięknej słonecznej pogody zaraz udaliśmy się na jej zwiedzanie. Otrzymaliśmy zestawy słuchawkowe, które sprawdziły się rewelacyjnie podczas całej wycieczki. Maszerując w docelowe miejsca przewodnik cały czas obdarowywał nas swoją niesamowitą wiedzą. Żeby tak jeszcze tę wiedzę zapamiętać, z tymi wszystkimi anegdotami, ciekawostkami, różnicami…
Pierwszego dnia przemaszerowaliśmy kilka kilometrów, a krokomierze wskazywały prawie 20 tysięcy kroków. Byliśmy na Strahowie, Hradczanach, w Rynku, zobaczyliśmy pałac Schwarcenbergów, kompleks Zamku Królewskiego, kościół św. Jerzego, Złotą Uliczkę, Katedrę Św. Wita. Zwiedziliśmy Malą Stranę i przeszliśmy przez Most Karola. Wieczorną atrakcją był rejs statkiem po Wełtawie, podczas którego słuchając kolejnych opowieści podziwialiśmy pięknie oświetloną Pragę. Po zakończonym rejsie powędrowaliśmy do restauracji na obiadokolację, w której zaserwowano nam czeski specjał – knedliczki z gulaszem i surówką. I tak lekko zregenerowani i posileni wsiedliśmy do autokaru, by jak najszybciej zameldować się w hotelu „Kristal” na odpoczynek. Hotel zrobił na nas wrażenie swoją wielkością. 16 pięter to jest coś… Niestety o ile jeszcze w nocy można było podziwiać z okien oświetloną Pragę, to wczesnoporanna bardzo gęsta mgła już nie dała tej możliwości.
Drugiego dnia, posileni, z nowymi siłami, o godz. 9:00 zebraliśmy się w holu hotelu. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie przejechaliśmy ponownie do centrum Pragi.
Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od Josefova starej, przepięknej Dzielnicy Żydowskiej. Zobaczyliśmy stary cmentarz, synagogę Staro-Nowa, Klausowa, Wysoka, Stare Miasto. Na Rynku podziwialiśmy Ratusz z zegarem Orloj, pomnik Jana Husa, Bramę Prochową no i oczywiście Plac Wacława, gdzie przewodnik zaprowadził nas do Pasażu Lucerna, w którym znajduje się kino w stylu secesyjnym, sklepy, bary, oraz oryginalna rzeźba, zawieszona u kopuły pasażu. Jest to rzeźba artysty Dawida Czernego „Parodia” rycerskiego pomnika Św. Wacława na koniu. Jej oryginalność polega na tym, że jest zawieszona koniem do góry nogami, a na jego brzuchu siedzi zadowolony św. Wacław. Czas wolny wykorzystaliśmy na indywidualne zwiedzanie okolic pl. Wacława i zakupy pamiątek.
O godzinie 14:00 zameldowaliśmy się w autokarze by wyruszyć już w drogę powrotną do Wrocławia. Wyjeżdżając z tego pięknego miasta, przez szyby autokaru, mogliśmy podziwiać te części Pragi, go których nie udało nam się dotrzeć.
Nasz kolejny przystanek to Lewin Kłodzki. Mimo szybkiego zachodu słońca, zobaczyliśmy piękny pomnik Violetty Willas, która stąd pochodziła i do końca swoich dni tutaj mieszkała.
I tak po zjedzeniu obiadu, wypiciu herbaty, pożegnaliśmy Lewin Kłodzki by wyruszyć w dalszą drogę do Wrocławia, który przywitał nas deszczem i chłodem.
W tym miejscu pragniemy podziękować władzom Województwa Dolnośląskiego za wspieranie i współdotowanie takich wydarzeń dla seniorów.
Dziękujemy bardzo i liczymy na dalsze wsparcie.
Studenci UTW-AWF im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu
Oprac. Joanna Kwiatkowska
Fot. Joanna Kwiatkowska, Bogdan Partyka, Regina Kumala
Fotoreportaż, fot. Joanna Kwiatkowska, Bogdan Partyka, Regina Kumala


